Tələbə və məzunlar üçün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində 5-ci Karyera sərgisi baş tutub.
Tələbə və məzunlar üçün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində 5-ci Karyera sərgisi baş tutub. Sərgiyə 80-ə yaxın dövlət qurumu və özəl şirkət cəlb olunub. Bizim də komandamız bu sərgidə yer alırdı.
Universitetdə 53 ixtisasda bakalavriat və magistratura səviyyələrində mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilib, bütün vakansiyalar üzrə təkliflərə baxılıb. Universitetin rektoru Gülçöhrə xanım tələbə və məzunlara, eləcə də bizim əməkdaşlara uğurlar arzulayıb.
3000-dən çox tələbə və məzunun iştirak etdiyi sərgi böyük maraqla qarşılanıb. Şirkət nümayəndələrimiz vakansiyalar, təcrübə proqramları barədə ətraflı informasiya verərək, iş axtarışında olan gənclərin suallarını həvəslə cavablandırıblar.

The Azerbaijan University of Architecture and Construction recently hosted the 5th Annual Career Exhibition.
The Azerbaijan University of Architecture and Construction recently hosted the 5th Annual Career Exhibition. Approximately 80 state institutions and private companies, including Baku City Residences, participated in the event.
The university provided 53 undergraduate and graduate programs. All available vacancies were thoroughly considered. Rector Ms. Gulchohra wished success to the students, graduates, and employers.
The event attracted over 3,000 students and graduates, who engaged with the exhibition enthusiastically. Our representatives were pleased to provide detailed information about our current vacancies and internship programs, eagerly addressing the inquiries of aspiring young professionals.
Additionally, the exhibition was attended by students and graduates from other higher education institutions, broadening the event's impact.