Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (#AzMİU) ”Work4CE 4.0: Gələcək üçün Təhsil və Sənayenin Birləşdirilməsi” modelinin Azərbaycan təhsil sistemində tətbiqinə həsr olunmuş görüş keçirilib
Tədbirdə universitetin rəsmi tərəfdaşı olan Baku City Residences şirkətlər qrupunu Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Kənan Mehdizadə təmsil edib.
Görüşdə universitetlər və biznes qurumları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün yol xəritəsi müəyyənləşdirilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Baku City Residences memarlıq, şəhərsalma, daşınmaz əmlak sektorunda ixtisaslı kadrların yetişdirilməsinə xüsusi diqqət yetirir.

Azerbaijan University of Architecture and Construction recently hosted a meeting aimed at integrating the innovative ”Work4CE 4.0: Connecting Education and Industry for the Future” model into the national educational framework.
As an official partner, Baku City Residences  was represented by Kanan Mehdizade, Head of the International Relations Department.
The session served as a platform for fruitful discussions and the outlining of a comprehensive roadmap, fostering closer collaboration between universities and businesses.
It's noteworthy that Baku City Residences demonstrated its commitment to talent development by emphasizing its dedication to nurturing professionals in the architecture, urban planning, and real estate sectors.